List of First Nations entitled to treaty annuities

First Nations that are entitled to treaty annuity payments, in accordance with the provisions contained in the specific treaty (or other agreement) they have signed.

Yearly payment amounts (annuity) from each treaty:

Table of contents

Treaty No. 1
Band number First Nation Region
261 Brokenhead Ojibway Nation MB
262 Fort Alexander MB
287 Long Plain MB
269 Peguis MB
273 Roseau River Anishinabe First Nation Government MB
283 Sandy Bay MB
293 Swan Lake MB
Treaty No. 2
Band number First Nation Region
316 Dauphin River MB
280 Ebb and Flow MB
286 Keeseekoowenin MB
271 Lake Manitoba MB
275 Lake St. Martin MB
274 Little Saskatchewan MB
279 O-Chi-Chak-Ko-Sipi First Nation MB
272 Pinaymootang First Nation MB
281 Skownan First Nation MB
Treaty No. 3
Band number First Nation Region
152 Animakee Wa Zhing #37 ON
153 Anishinabe of Wauzhushk Onigum ON
125 Anishnaabeg of Naongashiing ON
124 Big Grassy ON
265 Buffalo Point First Nation MB
126 Couchiching First Nation ON
148 Eagle Lake ON
826 GENERAL LIST/WESTERN ON
149 Grassy Narrows First Nation ON
154 Iskatewizaagegan #39 Independent First Nation ON
189 Lac Des Mille Lacs ON
127 Lac La Croix ON
205 Lac Seul ON
133 Mitaanjigamiing First Nation ON
128 Naicatchewenin ON
158 Naotkamegwanning ON
129 Nicickousemenecaning First Nation ON
147 Niisaachewan Anishinaabe Nation ON
151 Northwest Angle No. 33 ON
235 Obashkaandagaang ON
258 Ojibway Nation of Saugeen ON
131 Ojibways of Onigaming First Nation ON
130 Rainy River First Nations ON
132 Seine River First Nation ON
155 Shoal Lake No. 40 ON
150 Wabaseemoong Independent Nations ON
156 Wabauskang First Nation ON
157 Wabigoon Lake Ojibway Nation ON
Treaty No. 4
Band number First Nation Region
378 Carry The Kettle SK
366 Cote First Nation #366 SK
361 Cowessess SK
389 Day Star SK
390 Fishing Lake First Nation SK
294 Gambler First Nation SK
391 George Gordon First Nation SK
362 Kahkewistahaw SK
393 Kawacatoose SK
367 Keeseekoose SK
377 Kinistin Saulteaux Nation SK
379 Little Black Bear SK
381 Muscowpetung SK
392 Muskowekwan SK
380 Nekaneet Footnote 1 SK
408 Ocean Man SK
363 Ochapowace SK
382 Okanese SK
383 Pasqua First Nation #79 SK
384 Peepeekisis Cree Nation No. 81 SK
409 Pheasant Rump Nakota SK
385 Piapot SK
282 Pine Creek MB
291 Rolling River MB
314 Sapotaweyak Cree Nation MB
387 Star Blanket Cree Nation SK
368 The Key First Nation SK
292 Tootinaowaziibeeng Treaty Reserve MB
285 Waywayseecappo First Nation Treaty Four - 1874 MB
365 White Bear SK
324 Wuskwi Sipihk First Nation MB
376 Yellow Quill SK
364 Zagime Anishinabek SK
Treaty No. 5
Band number First Nation Region
266 Berens River MB
260 Black River First Nation MB
267 Bloodvein MB
301 Bunibonibee Cree Nation MB
309 Chemawawin Cree Nation MB
276 Cross Lake Band of Indians MB
350 Cumberland House Cree Nation SK
237 Deer Lake ON
264 Fisher River MB
305 Fox Lake MB
297 Garden Hill First Nations MB
296 God's Lake First Nation MB
263 Hollow Water MB
325 Kee-Way-Win ON
268 Kinonjeoshtegon First Nation MB
270 Little Grand Rapids MB
302 Manto Sipi Cree Nation MB
326 McDowell Lake ON
310 Misipawistik Cree Nation MB
312 Mosakahiken Cree Nation MB
313 Nisichawayasihk Cree Nation MB
238 North Spirit Lake ON
278 Norway House Cree Nation MB
315 Opaskwayak Cree Nation MB
318 O-Pipon-Na-Piwin Cree Nation MB
327 Pauingassi First Nation MB
208 Pikangikum ON
236 Poplar Hill ON
277 Poplar River First Nation MB
356 Red Earth SK
300 Red Sucker Lake MB
211 Sandy Lake ON
303 Sayisi Dene First Nation MB
307 Shamattawa First Nation MB
357 Shoal Lake Cree Nation SK
298 St. Theresa Point MB
306 Tataskweyak Cree Nation MB
323 War Lake First Nation MB
299 Wasagamack First Nation MB
304 York Factory First Nation MB
Treaty No. 6
Band number First Nation Region
406 Ahtahkakoop SK
438 Alexander AB
437 Alexis Nakota Sioux Nation AB
369 Beardy's and Okemasis SK
460 Beaver Lake Cree Nation AB
399 Big Island Lake Cree Nation SK
404 Big River SK
464 Cold Lake First Nations AB
440 Enoch Cree Nation #440 AB
443 Ermineskin Tribe AB
395 Flying Dust First Nation SK
465 Frog Lake AB
838 GENERAL LIST/ALBERTA AB
469 Heart Lake AB
370 James Smith SK
466 Kehewin Cree Nation AB
353 Lac La Ronge SK
340 Little Pine SK
439 Louis Bull AB
341 Lucky Man SK
396 Makwa Sahgaiehcan First Nation SK
328 Marcel Colomb First Nation MB
311 Mathias Colomb MB
397 Ministikwan Lake Cree Nation SK
374 Mistawasis Nêhiyawak SK
442 Montana AB
354 Montreal Lake SK
342 Moosomin SK
343 Mosquito, Grizzly Bear's Head, Lean Man First Nations SK
375 Muskeg Lake Cree Nation #102 SK
371 Muskoday First Nation SK
431 O'Chiese AB
373 One Arrow First Nation SK
344 Onion Lake First Nation SK
441 Paul AB
405 Pelican Lake SK
355 Peter Ballantyne Cree Nation SK
345 Poundmaker SK
346 Red Pheasant SK
462 Saddle Lake Cree Nation AB
444 Samson AB
347 Saulteaux SK
360 Sturgeon Lake First Nation SK
434 Sunchild First Nation AB
348 Sweetgrass SK
349 Thunderchild First Nation SK
402 Waterhen Lake SK
407 Witchekan Lake SK
Treaty No. 7
Band number First Nation Region
473 Bearspaw AB
435 Blood AB
433 Chiniki AB
436 Piikani Nation AB
430 Siksika Nation AB
471 Stoney AB
432 Tsuu T'Ina Nation AB
475 Wesley AB
Treaty No. 8
Band number First Nation Region
463 Athabasca Chipewyan First Nation AB
445 Beaver First Nation AB
458 Bigstone Cree Nation AB
359 Black Lake SK
547 Blueberry River First Nations BC
470 Chipewyan Prairie First Nation AB
401 Clearwater River Dene SK
448 Dene Tha' AB
762 Deninu K'ue First Nation NWT
548 Doig River First Nation BC
450 Driftpile Cree Nation AB
451 Duncan's First Nation AB
351 Fond du Lac SK
467 Fort McKay First Nation AB
468 Fort McMurray First Nation #468 AB
543 Fort Nelson First Nation BC
546 Halfway River First Nation BC
449 Horse Lake First Nation AB
452 Kapawe'no First Nation AB
761 K'atlodeeche First Nation NWT
447 Little Red River Cree Nation AB
476 Loon River Cree AB
453 Lubicon Lake AB
764 Lutsel K'e Dene First Nation NWT
618 McLeod Lake (8A) BC
461 Mikisew Cree First Nation AB
478 Peerless Trout First Nation AB
544 Prophet River First Nation BC
759 Salt River First Nation #195 NWT
542 Saulteau First Nations BC
454 Sawridge First Nation AB
477 Smith's Landing First Nation AB
455 Sturgeon Lake Cree Nation AB
456 Sucker Creek AB
457 Swan River First Nation AB
446 Tallcree Tribal Government AB
545 West Moberly First Nations BC
459 Whitefish Lake AB
474 Woodland Cree First Nation AB
763 Yellowknives Dene First Nation NWT
Treaty No. 9
Band number First Nation Region
142 Albany ON
242 Aroland ON
143 Attawapiskat ON
207 Bearskin Lake ON
228 Brunswick House ON
216 Cat Lake ON
221 Chapleau Cree First Nation ON
229 Chapleau Ojibway ON
055 Conseil de la Première Nation Abitibiwinni QC
182 Constance Lake ON
183 Eabametoong First Nation ON
227 Flying Post ON
215 Fort Severn ON
185 Ginoogaming First Nation ON
210 Kasabonika Lake ON
212 Kingfisher ON
209 Kitchenuhmaykoosib Inninuwug ON
186 Martin Falls ON
219 Matachewan ON
226 Mattagami ON
203 Mishkeegogamang ON
223 Missanabie Cree ON
144 Moose Cree First Nation ON
213 Muskrat Dam Lake ON
239 Neskantaga First Nation ON
241 Nibinamik First Nation ON
204 North Caribou Lake ON
214 Sachigo Lake ON
259 Slate Falls Nation ON
145 Taykwa Tagamou Nation ON
233 Wahgoshig First Nation ON
206 Wapekeka ON
234 Wawakapewin ON
240 Webequie ON
146 Weenusk ON
217 Wunnumin ON
Treaty No. 10
Band number First Nation Region
308 Barren Lands MB
403 Birch Narrows First Nation SK
398 Buffalo River Dene Nation SK
394 Canoe Lake Cree First Nation SK
400 English River First Nation SK
352 Hatchet Lake SK
317 Northlands Denesuline First Nation MB
Treaty No. 11
Band number First Nation Region
758 Acho Dene Koe First Nation NWT
755 Aklavik NWT
771 Behdzi Ahda' First Nation NWT
774 Dechi Laot'i First Nations NWT
760 Deh Gah Gotie Dene First Nation NWT
754 Deline First Nation NWT
765 Dog Rib Rae NWT
752 Fort Good Hope NWT
773 Gameti First Nation NWT
809 GENERAL LIST/NWT NWT
753 Gwichya Gwich'in NWT
780 Inuvik Native NWT
770 Jean Marie River First Nation NWT
768 Ka'a'gee Tu First Nation NWT
757 Liidlii Kue First Nation NWT
766 Nahanni Butte NWT
756 Pehdzeh Ki First Nation NWT
767 Sambaa K'e First Nation NWT
751 Tetlit Gwich'in Band Council NWT
750 Tulita Dene NWT
772 West Point First Nation NWT
769 Wha Ti First Nation NWT
Robinson-Superior Treaty
Band number First Nation Region
194 Animbiigoo Zaagi'igan Anishinaabek ON
192 Biigtigong Nishnaabeg ON
197 Biinjitiwaabik Zaaging Anishininaabek ON
196 Bingwi Neyaashi Anishinaabek ON
187 Fort William ON
188 Gull Bay ON
184 Long Lake No.58 First Nation ON
225 Michipicoten ON
191 Pays Plat ON
195 Pic Mobert ON
193 Red Rock ON
190 Whitesand ON
Robinson-Huron Treaty
Band number First Nation Region
224 Atikameksheng Anishnawbek ON
180 Aundeck-Omni-Kaning Footnote 2 ON
198 Batchewana First Nation ON
218 Dokis ON
199 Garden River First Nation ON
817 GENERAL LIST/SUDBURY ON
231 Henvey Inlet First Nation ON
174 Magnetawan ON
181 M'Chigeeng First Nation Footnote 2 ON
200 Missisauga ON
220 Nipissing First Nation ON
179 Sagamok Anishnawbek ON
201 Serpent River ON
137 Shawanaga First Nation ON
176 Sheguiandah Footnote 2 ON
178 Sheshegwaning ON
222 Temagami First Nation ON
202 Thessalon ON
232 Wahnapitae ON
136 Wasauksing First Nation ON
230 Whitefish River ON
175 Wikwemikong Footnote 2 ON
173 Zhiibaahaasing First Nation ON
Upper and Lower Cayuga Payments
Band number First Nation Region
250 Lower Cayuga First Nation (see note) ON
249 Upper Cayuga First Nation (see note) ON
Note:
The Upper and Lower Cayuga payments are not a treaty. These payments are not treaty payments in the way that the other First Nations listed above receive annuities. Instead, these funds are paid from the interest accrued from the sale of land to the state of New York. A $5 payment per person occurs once every 2 years, on odd years (for example 2019, 2021, 2023).
Date modified: